Test 3 – Konsola QNAP – DD
Testy DD wykonujemy zawsze w naszych benchmarkach aby zweryfikować, jak szybko system jest w stanie zapisać i odczytać 1GB danych w plikach po 256KB. W ten sposób symulujemy sytuację, gdzie na dyskach chcemy zapisać pakiet danych obejmujący dużą liczbą małych plików. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że jest to proces zapisu i odczytu sekwencyjnego. Test wykonywany jest z poziomu konsoli systemu QTS, a więc po połączeniu przez SSH uruchamiamy skrypt, który zapisuje pliki, odczekuje 5 minut, po czym odczytuje zapisane wcześniej pliki. Na wykresach i w tabelkach poniżej widoczne są wyniki wykonanych testów. Dodatkowo, zestawiliśmy zależność zapisu i odczytu w czasie dla każdego poziomu RAID. W ten sposób zobaczymy, jak szybko samo urządzenie jest w stanie zapisywać i odczytywać pliki na poziomie swoich dysków.
Jak widać wyniki testu DD są bardzo ograniczone – ot tylko wynik dla zapisu i odczytu w RAID 0 i RAID 1. Jednak w tym wypadku osiągane wyniki zostały uśrednione. Pełny zakres wyników dla wykonanych testów widoczny jest na wykresach poniżej, gdzie zestawione mamy prędkość zapisu/odczytu w czasie. Co ważne, proces zapisywania danych przez dd jest procesem sekwencyjnym, a więc w danym momencie zapisywany jest tylko jeden plik, kolejne czekają w kolejce. To oznacza, że w zależności od charakterystyki RAID zobaczymy lepsze lub gorsze wyniki. I tak, zgodnie z oczekiwaniami najwydajniej dyski pracują w RAID 0, gdzie średnia prędkość odczytu oscyluje w okolicach 2,47GB/s a zapis 1,05Gb/s. Wyniki są dosyć zgodne z tymi osiągniętymi wcześniej w teście DiskFillTest. RAID 0 nie oferuje żadnego zabezpieczenia, jednak ze względu na swoją charakterystykę jest najszybszy. Dlatego wykonujemy testy dysków połączonych na tym poziomie, aby zobaczyć, jakie wyniki są w stanie osiągnąć. Niestety przy tylko 2 dyskach maksymalny poziom RAID, jaki możemy przetestować to RAID1. Tutaj również trzymamy poziom znany z testu DiskFillTest. A więc możemy zakładać, że w przypadku naszych konfiguracji to maksimum, które możemy osiągnąć. Ale zobaczymy, jak wypadną testy z poziomu Windows. W przypadku większej liczby dysków i konfiguracji w RAID 5 czy RAID 10 jak we wcześniej wykonywanych testach dysków twardych, moglibyśmy prawdopodobnie osiągnąć lepsze wyniki. W kolejnych testach zobaczymy, że w przypadku zapisu/odczytu losowego wyniki mogą wyglądać inaczej.
Poniżej w galerii prezentujemy wykresy wyników przepustowości i czasu przesyłania każdego pliku – testy zostały wykonane dla każdego poziomu RAID i przeprowadzono zarówno zapis jak i odczyt wszystkich plików. W testach można zauważyć, momenty, kiedy transfer spadał co jednocześnie wydłużało czas zapisu danego pliku.
Przejdźmy zatem do kolejnego testu, czyli CristalDiskMark, który jednak będzie wykonywany troszkę inaczej, niż robiliśmy to do tej pory.