ŚWIATOWY DZIEŃ BACKUPU – CO WARTO WIEDZIEĆ, BY NIE TRACIĆ DANYCH BEZPOWROTNIE?

Katowice, 28 marca 2014 – Rośnie liczba użytkowników robiących kopie bezpieczeństwa danych, jednak często są one nieskuteczne – wynika z tegorocznego badania*, przeprowadzonego z okazji Światowego Dnia Backupu (31 marca) przez Kroll Ontrack. Wśród ankietowanych klientów firmy na całym świecie, aż 65 procent przyznało, że w momencie utraty danych posiadało kopię bezpieczeństwa, ale nie zadziałała ona prawidłowo. Powodem tego najczęściej był brak systematyczności w wykonywaniu backupów oraz błędy ze strony użytkowników.

W trakcie ostatniego roku liczba użytkowników, których kopie bezpieczeństwa okazały się nieskuteczne w momencie utraty danych, wzrosła na świecie o pięć procent – wskazują wyniki badania przeprowadzanego od dwóch lat przez firmę Kroll Ontrack zajmującą się odzyskiwaniem danych. W 2013 roku taka sytuacja spotkała 60 procent badanych. Uczestnicy tegorocznego badania w celu wykonania kopii bezpieczeństwa najczęściej sięgali po: zewnętrzny dysk twardy (59 procent), chmurę (15 procent) oraz archiwa taśmowe (10 procent). Ponad połowa z nich (55 procent) zadeklarowała, że codziennie wykonywała kopie bezpieczeństwa, nie uchroniło ich to jednak przed utratą danych.

Utrata informacji dotyczyła zarówno danych biznesowych, jak i prywatnych. Firmowe informacje utraciło 64 procent badanych, podczas gdy w 2013 roku odsetek ten wynosił 67 procent. Utrata prywatnych danych dotknęła 36 procent uczestników badania (w 2013 roku było to 33 procent). Spośród 35 procent ankietowanych, którzy nie mieli kopii bezpieczeństwa w chwili utraty danych, ponad połowa zadeklarowała, że sięgną po rozwiązania backupowe. Ci
z badanych, którzy mimo utraty danych nie mają zamiaru wykonywać kopii bezpieczeństwa, przyznawali, że powstrzymuje ich przede wszystkim kwestia czasu, jaki trzeba na to poświęcić (na taki powód w 2014 roku wskazywało 49 procent badanych, a w 2013 roku – 55 procent). Drugim w kolejności powodem, wymienionym przez 27 procent badanych, były koszty rozwiązań backupowych.

– Technologie backupowe są coraz powszechniej dostępne, dlatego rośnie liczba ich użytkowników. Jak jednak pokazują wyniki naszego dorocznego badania, tworzenie kopii bezpieczeństwa to zaledwie pierwszy krok w kompletnej strategii backupu. Równie ważne jest regularne kontrolowanie jego funkcjonowania i poprawności – komentuje Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Zdaniem ekspertów, niezależnie od metody czy regularności backupu, jego skuteczność mogą zniweczyć niedopatrzenia, takie jak:

  • okazjonalne wykonywanie kopii zapasowych, brak zautomatyzowania procesu
  • niepoprawna konfiguracja systemu tworzenia backupu powodująca, iż nie zostaje on przeprowadzony, gdy komputer jest wyłączony w czasie zaplanowanego procesu
  • błędy oprogramowania
  • brak miejsca na zapisanie kopii bezpieczeństwa
  • nieuwzględnienie w planie backupu wszystkich urządzeń tego wymagających
  • utrata pliku przed zaplanowanym utworzeniem kopii bezpieczeństwa

Światowy Dzień Backupu (31 marca) to doskonała okazja do wdrożenia strategii tworzenia kopii zapasowych lub zweryfikowania skuteczności i aktualności już wybranej metody. Przygotowany w tym celu Kalkulator danych Kroll Ontrack pozwala na oszacowanie, w łatwy sposób, ważności plików przechowywanych na dysku twardym oraz ocenę ryzyka ich utraty. Kolejnym krokiem powinno być wykonanie kopii bezpieczeństwa. Wiąże się to m.in. z ustaleniem harmonogramu backupu oraz regularnym kontrolowaniem i testowaniem jego poprawności.

***

* Badanie przeprowadzono wśród 642 klientów Kroll Ontrack w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

2 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

3 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago