Czym jest Cloud Station? Najprościej rzecz ujmując jest to wygodny sposób na automatyczną synchronizację zawartości zdefiniowanego katalogu pomiędzy wybranymi komputerami. Pod tym względem przypomina Microsoft SyncToy, jednak w przeciwieństwie do niego jest to rozwiazanie w pełni automatyczne – przez cały czas czuwa nad aktualnością danych. Wachlarz zastosowań Cloud Station jest bardzo bogaty, dla przykładu, w naszym biurowym środowisku ten sam pracownik ma dwa komputery – stacjonarny do pracy w biurze, oraz notebook służący do pracy „w terenie”. Cloud Station pracując cały czas w tle dba o to, by pliki zapisane w komputerze technika były zawsze aktualne. Dzięki temu wychodząc z biura ma najnowsze dokumenty, zlecenia i niezbędne (oraz aktualne) oprogramowanie, a wracając do niego, gdy tylko notebook wchodzi w zasięg sieci biurowej, od razu „wrzuca” na serwer utworzone przez technika dokumenty i raporty.
Jak nietrudno zauważyć usługa ta jest bliźniaczo podobna do bardzo popularnego DropBox’a, jednak odróżnia ją jedna bardzo ważna rzecz – bezpieczeństwo! Korzystając z takiej usługi jak wspomniany DropBox musimy się liczyć z utratą pełnej kontroli nad naszymi danymi. Pali licho jeżeli są to kolejne bryki akademickie, stos ebooków do czytania w podróży i garść „empetrójek”. Gorzej gdy chcemy w ten sposób zarchiwizować bardzo ważne dane firmowe, dokumenty księgowe czy bazę klientów – oddanie kontroli nad tak wrażliwymi materiałami można uznać jedynie za przejaw lekkomyślności administratora. Cloud Station ma na tym polu tę poważną przewagę nad wszelkimi innymi usługami przechowywania danych w chmurze, że przez cały czas mamy pełną kontrolę nad tym kto ma dostęp do danych i na jakim poziomie, a sam serwer plików znajduje się cały czas pod naszą kontrolą.
Od strony użytkowej aplikacja Cloud Station dzieli się na dwa osobne programy. Jeden z nich uruchamiany po stronie serwera Synology dba o autoryzację oraz indeksowanie plików. Drugi uruchamiamy na komputerze i odpowiada on za przesyłanie zmienionych danych pomiędzy komputerem a serwerem.
Konfigurację rozpoczynamy od instalacji odpowiedniego modułu w Panelu Sterowania DSM. Gdy moduł zostanie zainstalowany, musimy utworzyć w aplecie do zarządzania użytkownikami folder współdzielony. Teraz możemy wybrać Cloud Station, aby móc je skonfigurować należy je najpierw uruchomić. Po aktywowaniu funkcji przydzielony zostanie token, za pomocą którego będziemy się następnie logować z poziomu komputerów – klientów.
Z funkcji Cloud Station mogą korzystać użytkownicy wszystkich popularnych systemów operacyjnych – klient dostępny jest pod Windows, Linux oraz MacOS i nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować jednocześnie na tych samych danych z poziomu trzech różnych platform. Cloud Station posiada również funkcję śledzenia zmian w plikach, dzięki czemu możemy sprawdzać jakie dane zostały przesłane i z którego komputera, i jeżeli chcemy – przywrócić odpowiednią wersję pliku.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ograniczeniach Cloud Station. Poza typowymi ograniczeniami wynikającymi z nazwą pliku, jest to również ilość kont użytkowników mogących korzystać z Cloud Station zależna od modelu posiadanej macierzy. Im wyższy model – tym więcej kont użytkowników możemy założyć.
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…