Serwer NAS z serii DS211, tym razem oznaczony plusem, to najmocniejszy jej przedstawiciel. Jako jedyny z oferowanych przez producenta urządzeń posiada wbudowany czytnik kart SD. Jako jeden z niewielu obsługuje też funkcję hot-swap, czyli możliwość wymiany dysków bez wyłączania urządzenia. Jeśli przed awarią dyski pracowały w konfiguracji RAID 1, to po wymianie jednego z nich na nowy, macierz zostanie odbudowana automatycznie.Od poprzednika odróżnia go choćby zastosowanie mocniejszego procesora (1,6 GHz), oraz większa ilość pamięci RAM (512 MB). DS211+ obsługuje dwa dyski 3,5- lub 2,5-calowe o pojemności do 3 TB każdy, przy czym do montażu tych mniejszych nie potrzeba dodatkowych adapterów. Na tylnej ściance umieszczono port eSATA i dwa porty USB, do których można podłączyć dodatkowe dyski, drukarki lub zasilacz UPS. Zaimplementowano również obsługę kart WiFi. Z przodu, prócz USB, znalazł się czytnik kart SD. Umiejscowiony poniżej przycisk „Copy” odnosi się do obydwu wymienionych złączy. Nie tylko można zatem kopiować pliki z pendrive’a ale również bezpośrednio z wyciągniętej z aparatu cyfrowego karty pamięci. Choć bardzo proste, może to być znaczące usprawnienie dla fotografów i fotoamatorów.

Maksymalna liczba kont użytkowników wynosi 2048. Zarówno do użytku w domu jak i całkiem sporej firmie jest to wartość wystarczająca. Liczba jednoczesnych połączeń ograniczona do 256 w większości przypadków również nie zostanie przekroczona. Obsługa dwunastu kamer jednocześnie pozwala natomiast na stworzenie już dość rozbudowanego centrum monitoringu. Trzeba bowiem przypomnieć, że nie jest to przecież główna funkcjonalność opisywanego urządzenia.

Biorąc pod uwagę wydajność, DS211+ wypada zauważalnie lepiej niż DS211j, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy transfery poprzez FTP. Dla SMB różnica jest mniejsza, ale również wyraźna. Warto dodać, że wyższy model pracuje nieznacznie ciszej niż poprzednik. Osiągnięto to między innymi dzięki gumowym podkładkom dystansowym w mocowaniach dysków. Niestety wyższa wydajność jest okupiona większym o około 3 W poborem energii podczas dostępu do danych.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy wydajnego, estetycznego serwera NAS z obsługą hot-swap, to DS211+ będzie strzałem w dziesiątkę. Oferuje bowiem dobre transfery, łatwy dostęp do dysków i atrakcyjną cenę. Koszt urządzenia bez dysków to około 1400 zł. Jeśli jednak nie potrzebujemy dużej liczby użytkowników i poradzimy sobie bez czytnika SD, to warto wybrać tańszy DS211j.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds211#ixzz1IaB7z0g7

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Synology CC400W: Pierwsza kamera Wi-Fi

19 marca 2025 r. — Firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek modelu CC400W, najnowszego dodatku…

2 tygodnie ago

QNAP modernizuje przełącznik 100GbE QSW-M7308R-4X! Dodano obsługę Breakout, 40GbE QSFP+ i Cloud Centralized Management

Tajpej, Tajwan, marca 13, 2025– QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i…

3 tygodnie ago

QNAP prezentuje TS-h1277AFX: serwer NAS typu all-flash zaprojektowany do obsługi intensywnych zadań

Tajpej, Tajwan, marca 4, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-2104-2T-R2 przełącznik z portami 4 x 2.5GbE i 2 x 10GbE

Taipei, Taiwan, lutego 24, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

1 miesiąc ago

QNAP prezentuje QSW-3205-5T: 5-portowy przełącznik 10GbE

Tajpej, Tajwan, lutego 20, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

1 miesiąc ago

QNAP QSW-IM3216-8S8T – przełącznik na 16-portów 10GbE klasy przemysłowej przyspieszający integrację IT/OT

Tajpej, Tajwan, stycznia 21, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago