Synology DS212 – NAS do domu i do biura

W ostatniej dekadzie rynek komputerów, sieci i urządzeń mobilnej transmisji danych rozrasta się bardzo dynamicznie. Prognostycy przewidują dalszy wzrost sprzedaży komputerów – szczególnie notebooków, ultrabooków oraz tabletów. Wraz ze wzrostem popytu na urządzenia komputerowe rośnie także zapotrzebowanie na urządzenia do magazynowania danych. Szybka transmisja danych i powszechny dostęp do internetu pozwalają na wykorzystanie magazynów chmurowych. Jednak w większości przypadków użytkownicy domowi oczekują czegoś więcej niż tylko powierzchni dyskowej. Poszukują rozwiązań do przechowywania danych, kopii zapasowych, udostępniania plików w sieci lokalnej, a także różnego rodzaju rozwiązań prezentujących zasoby multimedialne i plikowe.

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie danych oraz ich prezentację. Jedne są mniej wygodne, inne zapewniają prosty i szybki sposób na dostęp do plików. Dyski USB, pamięci przenośne, dyski wewnętrzne, chmury danych, serwery sieciowe czy serwery NAS – te ostatnie jeszcze kilka lat temu stanowiły znikomy odsetek serwerów danych i wśród kilku dostępnych modeli trudno było znaleźć rozwiązanie, które zapewniałoby nie tylko możliwość gromadzenia danych, ale udostępniało dodatkowe możlwiości. Na szczęście sytuacja diametralnie się zmieniła i współczesne serwery NAS nie są tylko specjalistycznymi urządzeniami, które trzeba uruchamiać z kilkusetstronicową dokumentacją. To proste, ciche, wydajne, a jednocześnie tanie i intuicyjne w użyciu konstrukcje przeznaczone nie tylko do profesjonalnych rozwiązań.

NAS trafił pod strzechy i to między innymi dzięki Synology. Producent w swojej ofercie ma wiele różnych modeli serwerów NAS nie tylko dla dużych i średnich firm, ale także dla niewielkiego biura czy domu. Teraz mamy okazję przyjrzeć się bliżej rozwiązaniu o nazwie Synology DiskStation DS212.

DS212 jest jednym z modeli serii o tej samej nazwie, wśród której znajduje się nieco mniej wydajna jednostka DS212j oraz bardziej rozbudowany DS212+. Model DS212 jest pośrodku tej stawki. Jest niewielkim serwerem NAS wyposażonym w dwie kieszenie na dyski twarde oraz system oferujący dużą liczbę funkcji sieciowych i multimedialnych, a przy tym zapewnia wysokie bezpieczeństwo danych.

W zestawie fabrycznym, oprócz urządzenia, otrzymujemy zewnętrzny zasilacz sieciowy, przewód sieciowy, dokumentację „szbyki start”, płytę z dokumentacją i oprogramowaniem oraz zestaw wkrętów mocujących dyski. DiskStation DS212 konstrukcyjnie nie różni się niczym szczególnym od modelu DS212j i DS212+. W przypadku DS212j zastosowano białe tworzywo, jak materiał obudowy. Bohater naszego artykułu, podobnie jak DS212+, został wykonany z matowego czarnego tworzywa. Na bokach urządzenia naniesione zostało logo producenta, które dzięki perforacji poprawia cyrkulację powietrza wewnątrz serwera wymuszaną przez 90-milimetrowy wentylator znajdujący się na tylnej ściance. Oprócz niego odnajdziemy gniazdo zasilania, port blokady Kensington, dwa porty USB 3.0 oraz gigabitowy kontroler Ethernet. W porównaniu z wersją „J” został wzbogacony o porty USB 3.0, za to nie ma gniazda e-SATA.

Frontowy panel to 4 diody statusowe: praca urządzenia, aktywność sieci oraz aktywność dysków twardych. Następnie znajdziemy gniazdo kart SD oraz port USB 2.0, czy też podświetlany przycisk C (Copy) umożliwiający utworzenie szybkiej kopii podłączonego do portu USB lub czytnika kart nośnika. Na sam koniec przycisk zasilania również okraszony jest podświetlaną diodą. Matową konstrukcję NAS-a przełamuje błyszcząca przednia część, skrywająca wnęki na dyski twarde. Bardzo ciekawie rozwiązano dostęp do komór dyskowych. Błyszcząca klapka utrzymuje się na miejscu dzięki specjalnym gumowym uszczelkom. Zaślepka została skonstruowana w bardzo przemyślany sposób – jej boczne krawędzie mają wycięcia, przez które bez trudu dostaje się powietrze, zapewniając dodatkowe chłodzenie.

Wnętrze NAS-a Synology stanowi konstrukcja oparta na procesorze  Marvell Kirkwood o prędkości taktowania 1,6 GHz. Dodatkowo procesor jest wspierany przez 256 MB pamięci RAM. Dwie wnęki na dyski SATA pozwalają na zamontowanie nośników o maksymalnej pojemności do 4 TB każdy. Dzięki temu możemy uzyskać system pamięci masowej do nawet do 8 TB. Jest to pojemność w zupełności wystarczająca do typowych zastosowań domowych czy niewielkiego biura.

Montaż dysków jest możliwy dzięki specjalnym kieszeniom. Ich konstrukcja pozwala na wykorzystanie zarówno dysków 2,5, jak i 3,5 cala. Dokładną informację o kompatybilnych i sprawdzonych dyskach twardych możemy znaleźć na stronie Synology. DS212 współpracuje poprawnie z nośnikami SATA, SATA II oraz SATA III. Plastikowe kieszenie dyskowe zostały wzbogacone o bardzo pożyteczny mechanizm mocowania nośników. Dzięki otworom montażowym, w których umieszczono specjalne gumowe dystanse, dyski twarde nie przenoszą wibracji na całą konstrukcję NAS-a. Dyski przykręcamy za pomocą dedykowanych wkrętów – są one nieco dłuższe od standardowych stosowanych w przypadku montażu dysków.

DiskStation perfekcyjnie poradzi sobie z zadaniami pracy w sieci w niewielkim biurze lub w domu. Warto podkreślić, że urządzenie nie jest dedykowane do dużych korporacji i firm jako system do intensywnego wykorzystania. W testach nie osiągnęliśmy transferów powyżej 110-120 MB/s. Jedynie w przypadku kopiowania dużych plików poprzez protokół SMB przekraczaliśmy wartość 90 MB/s. Dzięki DS212 bez problemu możemy gromadzić na nim dane, stremować media HD, czy też tworzyć kopie zapasowe z kilku komputerów.

Ogólna wydajność DS212 w zależności od typu wolumenu przedstawia się równie interesująco. Prędkości osiągnięte w teście wydajności iperf reprezentują wartości od 750 do ponad 900 Mbps.

Synology z rodziną modeli DS212 świetnie wpasował się z ofertą na rynku niewielkich ale wydajnych systemów serwerowych NAS. Wykorzystanie zestawu dwóch dysków, szyfrowania oraz mechanizmów RAID i SHR pozwoliły na osiągnięcie dobrej wydajności przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa systemu oraz danych.

Cicha i energooszczędna konstrukcja nabiera rumieńców, jeśli doinstalujemy do niej pakiety oprogramowania. W ten sposób możemy wykorzystać dodatkowe możliwości serwera bez konieczności kupowania dedykowanych urządzeń. Dostępne porty USB oraz czytnik kart umożliwiają dodatkowe rozszerzenie możliwości serwera. Jeśli dołączymy do tego dodatkowe aplikacje mobilne, ciekawy wygląd oraz niewygórowaną cenę, otrzymamy w pełni funkcjonalne rozwiązanie sieciowej pamięci masowej z usługami multimedialnymi.

Źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/synology-ds212/strona/17942.html

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago