TEST 3 – CristalDiskMark
W testach wydajności przy użyciu oprogramowania CristalDiskMark wykonaliśmy szereg identycznych testów w trzech konfiguracjach dysków twardych:
- RAID 0
- RAID 5
- RAID 10
Dla każdego z nich, zostały przeprowadzone następujące pomiary:
- Plik 16MiB, odczyt 90%, zapis 10%
- Plik 16MiB, odczyt 10%, zapis 90%
- Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 10%
- Plik 64GB, odczyt 90%, zapis 100%
Wszystkie powyższe pomiary zostały przeprowadzone zarówno przy użyciu połączenie FC 8Gb/s jak i iSCSI 10GbE. Wyniki zapisu przy transferze sekwencyjnym wyglądają następująco:
W przypadku tego testu zauważalny jest spadek wydajności w przypadku testów wykonanych przy użyciu dużego pliku o wielkości 64GB. Przy teście plikiem 16MiB zapisy utrzymały się na podobnym poziomie, niezależnie od tego, na w jakim RAID działały testowane dyski. Dotyczy to zarówno badania wykonanego przy użyciu połączeń iSCSI jak i FC. W przypadku pliku 64GB, różnice w transferze są zauważalne, o ile zależność iSCSI/FC pozostaje podobna, o tyle różnice pomiędzy typami RAID są spore. Test ten dobitnie pokazuje, że w przypadku sekwencyjnego zapisu dużego pliku, dyski Seagate ST8000VN004 najwydajniej pracują w RAID 5, a najwolniej w RAID 10. Czyli dokładnie odwrotnie do sytuacji testu małym plikiem. Co ważne, żaden test nie osiągał więcej niż ~1000MB/s, więc możemy wykluczyć tutaj wpływ połączenia sieciowego (10GbE dla iSCSI), które nie było utylizowane w pełni.
Teraz zobaczmy, jak sytuacja wygląda w przypadku odczytu:
Tutaj udało nam się osiągnąć maksimum oferowane przez poszczególne połączenia – ponad 1200 MB/s przy iSCSI 10GbE oraz ponad 800MB/s przy FC 8Gbps w testach małym plikiem 16MiB. Warto zwrócić uwagę, że niezależnie od poziomu RAID, nasze wyniki niewiele się różnią od siebie, jedynym wyjątkiem jest RAID 5 w przypadku odczytu 90%, gdzie wydajność w iSCSI była podobna do FC (mimo szybszego połączenia).
Jeśli chodzi o test dużym plikiem 60GB, tutaj wyniki ulegają już sporym wahaniom, i różnice nie są już tak duże, jak przy teście zapisu.
Zobaczmy zatem, jak będą wyglądały wyniki losowego transferu 4K liczone w IOPS:
W przypadku testu zapisu danych, najwyższe wyniki udało nam się osiągnąć przy połączeniu iSCSI 10GbE i dyskach Seagate ST8000VN004 połączonych w RAID 10. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ właśnie ten poziom RAID powinien oferować najlepsze osiągi. Znacząca jest jednak przewaga iSCSI nad FC, która wcześniej nie była aż tak duża. W przypadku testów dużym plikiem 64GB, RAID 10 nie oferuje nam już najlepszej wydajności – tutaj ustępuje pola RAID 0, jednak należy pamiętać, że na dyskach zapisywane były sekwencyjnie duże pliki.
Ciekawie jednak sytuacja wygląda przy teście odczytu danych, gdzie FC okazało się dużo bardziej stabilnym połączeniem niż iSCSI, momentami oferując lepszy wynik (w RAID 0). Wciąż jednak najlepszy wynik udało się osiągnąć dla dysków połączony w RAID 10 i iSCSI (ponad 180 000 IOPS). Dużo gorzej jednak wypadły wyniki przy odczycie dużego pliku, ponieważ średnio mamy tutaj ok 2200 i 1759 IOPS odpowiednio dla FC i iSCSI. Wyniki mogą się wydawać słabe, jednak nie zapominajmy, że mamy tutaj do czyniena z wydajnymi, ale wciąż tylko dyskami HDD.
Na kolejnej stronie poznasz wyniki testów IOmeter.