Test 1

połączenie USB-C z komputerem Apple Mac mini M1 (2021)

Testy dysku Kingston XS2000 zaczniemy od podłączenia go do komputera Apple Mac mini M1 (2021), który korzysta z nowego procesora Apple Silicon. Charakteryzuje się on wysoką wydajnością, w tym graficzną, dlatego jest chętnie wybierany przez grafików i vieografów do edycji materiałów graficznych i video. Ponieważ urządzenie ma ograniczoną wielkość wbudowanych dysków, szybki dysk zewnętrzny może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Dlatego pierwsze testy wykonamy głównie pod kątem wykorzystania takiego dysku na cele prac graficznych.

AJA System Test

Pierwszym testem, któremu poddajemy dysk Kingston XS2000 jest AJA System Test, który wykonuje procesy zapisu i odczytu danych określoną wielkością pliku. Test przeprowadziliśmy wykorzystując pliki różnej wielkości: 256MB, 512MB, 1GB, 4GB, 16GB i 64GB. Test polega na zapisaniu a następnie odczytaniu wygenerowanego pliku video o określonej rozdzielczości.

W przypadku testy AJA System Test, osiągnięcia dysku były bardzo zbliżone do siebie niezależnie od wielkości pliku testowego. W przypadku odczytu udało nam się uzyskać prędkość na poziomie średnio 834,5 MB/s a zapis 628,3 MB/s. Są to bardzo wysokie wartości biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o małym dysku zewnętrznym, niewymagającym dodatkowego zasilania. Zobaczmy jednak, jakie wyniki uda się uzyskać w kolejnych testach.

Blackmagic Disk Speed Test

Blackmagic Disk Speed Test jest aplikacją, która została stworzona do testowania wydajności dysków twardych pod kątem ich wykorzystania w środowiskach montażu i obróbki video. Dlatego też aplikacja wykonuje szereg testów zapisu i odczytu plików różnej rozdzielczości korzystających z różnych kodeków video. I tak mamy testy wykonany dla rozdzielczości od NTCS/PAL do 2160p60 w kodekach ProRes 422 HQ, Cinema DNG RAW, 10 Bit YUV 4:2:2. W przypadku testowanych dysków Kingston XS2000 podłączonych do komputera Apple Mac mini z procesorem M1 uzyskaliśmy odczyt na poziomie 844 MB/s i zapis 725,3 MB/s.

DD

Kolejny wykonany test po podłączeniu dysku Kingston XS2000 to test dd, a więc blokowego kopiowania plików. Test wykonaliśmy kopiując dane z komputera (/dev/zero) do pliku testowego na dysku zewnętrznym. Dodatkowo podczas testu aplikacja mierzyła czas potrzebny na wykonanie wskazanej kopii.

Kopiowanie pojedynczego pliku o wielkości 1024 MB zajęło 1,18 sekundy, a transfer wyniósł 866,90 MB/s

Następnie skopiowaliśmy plik o wielkości 10240 MB, co zajęło 84 sekundy z prędkością 122 MB/s

A ostatni plik miał wielkość 102400 MB, kopiowanie trwało 445,85 sekundy z prędkością 229,67 MB/s.

AnamorphousDiskMark

Przejdźmy teraz do testu zapisu i odczytu przy użyciu aplikacji AnamorphousDiskMark. Jest to aplikacja będąca alternatywnym narzędziem do CristalDiskMark, jednak została stworzona z myślą o systemach Apple. W aplikacji przeprowadziliśmy kolejne cztery testy dla różnej wielkości pliku – 16MiB, 1GiB, 16GiB, 64GiB. Każdy test został wykonany mierząc zapis i odczyt pojedynczego pliku. Co ważne, test przeprowadziliśmy w dwóch różnych opcjach – przy kolejne o długości 8 oraz 1. Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich wyników:

Jak widać średnio dane były odczytywane s prędkością niecałych 700MB/s, natomiast zapisywane ze średnią prędkością ok. 630MB/s.

Wyniki są niższe niż w przypadku pozostałych testów, jednak w tym przypadku istotna była możliwość ustawienia głębokości kolejki oraz fakt, że aplikacja wykonywała testy typowo pod kątem testowania dysków SSD.

Kopiowanie plików

Kopiowanie plików to prawdopodobnie najczęściej wykonywana czynność w przypadku używania dysków zewnętrznych. Dlatego też ostatnim testem, któremu poddajemy dysk Kingston XC2000 jest właśnie proces kopiowania plików z dysku zewnętrznego na dysk komputera Mac Mini M1. Do tego procesu wykorzystujemy narzędzie systemowe cp dostępne w terminalu, które dodatkowo wyświetla informacje o czasie kopiowania i obciążeniu CPU dzięki dodatkowej komendzie time. W ten sposób możemy zaobserwować, że testowy plik o wielkości 10GB został skopiowany w ciągu odpowiednio: 25,64s, 17,56s, 17,23s. Daje nam to średnią na poziomie 20,14s. A więc prędkość wynosi ok. 508,44 MB/s, co jest trochę niższą wartością, niż te uzyskane wcześniej przez benchmarki. Jednak tutaj musimy również wziąć pod uwagę, że proces wykonywany jest w dosyć charakterystyczny sposób, poprzez konsolę. Przejdźmy teraz do drugiego środowiska testowego, a mianowicie do komputera Apple MacBook Pro 13″ z roku 2019, a więc korzystającego z procesora Intel Core i5 i 16GB RAM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *