Test i recenzja macierzy dyskowej Qsan P300Q-D212

Qsan Technology specjalizuje się w serwerach/macierzach przeznaczonych do pracy infrastrukturze IP SAN. Głównym zadaniem P300Q-D212  to redundancja danych zgromadzonych na nim. Ten model został wyposażone w dwa kontrolery pracujące w trybie aktywny/aktywny, posiada mirroring pamięci podręcznej, umożliwia skonfigurowanie bardzo dużej ilości poziomów RAID i ma możliwość rozbudowy.

W standardowej cenie otrzymujesz macierz bez dysków, z dwoma kontrolerami, redundantnymi zasilaczami, 500W każdy z możliwością wymiany podczas pracy urządzenia. W obudowie może umieścić 12 dysków LFF SAS lub SATA II. Kontrolery mają porty SAS do rozbudowy o kolejne moduły JBOD firmy Qsan dzięki czemu w sumie system może obsłużyć do 60 dysków.

Każdy kontroler ma cztery porty Gigabit służące do przesyłania danych, które pracują w modelu aktywny/aktywny dzięki czemu wszystkie jednocześnie mogą być wykorzystywane w IP SAN. Nie ma konkretnego portu do zarządzania, do panelu administracyjnego możemy dostać się przez każdy port, co za tym idzie na tym poziomie również mamy pełną redundancję.

Prosty panel zarządzający nie komplikuje instalacji, kreator w zależności od ilości podłączonych dysków proponuje nam poziom RAID, który powinniśmy wybrać. Nam po podłączeniu czterech dysków Seagate 15K SAS zaproponował RAID5.

Macierz dysków skonfigurowanych w wybrany przez nas poziom RAID  jest określany mianem Grup RAID (RG), na której możesz utworzyć kilka wirtualnych dysków (VD), które są targetami iSCSI. VD może mieć dowolną wielkość i jeżeli tylko zabraknie miejsca możesz podłączyć więcej dysków, dodać je do RG a następnie powiększyć powierzchnię wybranego VD o powierzchnię jaką potrzebujesz.

Urządzenie rozgłasza pod jednym adresem iSCSI target wszystkie uruchomione VD, które są widoczne jako LUN-y. Autoryzacja CHAP również jest dostępna tylko na poziomie głównego adresu iSCSI target. Dostęp do LUN-ów może zostać ograniczony przez przypisaniu praw dostępu do poszczególnych VD w panelu zarządzania, gdzie ograniczenie może być wprowadzone na podstawie adresów inicjatorów iSCSI lub przez zastosowanie wpisów „wild-card”.

To testowania wydajności wykorzystaliśmy system Windows Server 2008 R2. Po podłączeniu jednego portu do jednego z VD, który był utworzony na macierzy RAID5 Iometer odczyt i zapis odpowiednio na poziomie 112MB/sec oraz 110MB/sec, po podłączeniu drugiego portu osiągi wzrosły do 220MB/sec oraz 216MB/sec. Przy podłączonych wszystkich czterech portów Iometer pokazał imponującą wydajność odczyt i zapis odpowiednio na poziomie 435MB/sec i 312MB/sec.

Razem z możliwością rozbudowy RAID i możliwości migracji między poziomami RAID, urządzenie firmy Qsan umożliwia skonfigurowania tzw. N- razy mirroring. Jest to jakby RAID1 uruchomiony na dużej ilości dysków gdzie awarii może ulec N-1 dysków będących w macierzy.

Migawki to standardowa funkcjonalność, która może być uruchomiona na wybranych VD. Migawki można wyzwalać ręcznie lub z godnie z zaplanowanym przez nas harmonogramem. Dane możemy odtworzyć z dowolnej dostępnej migawki i udostępnić je jako nowy VD z prawami tylko do odczytu lub odczytu i zapisu. Do takiego VD stworzonego z migawki możemy również przypisać adres inicjatora, na którym pojawi się on jako nowy dysk.

Funkcja klonowania jest poręczna do testowania, musisz utworzyć tzw. backup VD, który ma ten sam rozmiar jak źródłowy VD. Teraz wybierasz z menu źródłowego VD opcję Set Clone, następnie backup VD ustawiasz jako miejsce przeznaczenia i teraz wystarczy uruchomić klonowanie ręczenie lub zgodnie z ustawionym harmonogramem.

Macierz IP SAN firmy Qsan model P300Q-D212 to idealny wybór dla firm, które chcą uruchomić swoje biznesowe aplikacje na niezawodnym sprzęcie i którym zależy na dobrej wydajności.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago