DS412+ umożliwia montaż do czterech dysków twardych o rozmiarze 2,5 lub 3,5 cala i maksymalnej pojemności 4 TB każdy. Napędy mogą pracować w kilku konfiguracjach, poczynając od osobnych woluminów na każdym z nich, przez JBOD, po RAID 0, 1, 5, 5+Spare, 6 i 10. Producent umożliwia także budowę macierzy SHR, konfigurację, która automatycznie wybiera optymalne połączenie w zależności od ilości zainstalowanych dysków. Możliwa jest także migracja do wyższego poziomu RAID po dołożeniu dysków. Urządzenie wyposażono w dwa porty USB 3.0 i jeden eSATA umieszczone z tyłu obudowy. Z przodu znalazł się port USB 2.0, ale podobnie jak całej serii x12 zabrakło przycisku do szybkiego backupu. Z tyłu znajdziemy też dwa gigabitowe porty LAN, które mogą pracować niezależnie w odrębnych sieciach, bądź zagregowane w jednej sieci z obsługą 802.3ad. Możliwe jest również skorzystanie z mechanizmu fail-over.
Pod względem funkcjonalności DS412+ nie różni się praktycznie od reszty modeli tego producenta. Wszystkie bowiem pracują pod kontrolą tego samego oprogramowania DSM. Różnica da się zauważyć w dostępności dodatkowych pakietów na różne platformy (ARM, a w przypadku DS412+ – x86). Dla wersji opartych na Atomie dostępna jest m.in. Java.
Jak przystało na sprzęt do zastosowań w firmie, NAS posiada funkcjonalność iSCSI, dzięki czemu nadaje się do środowisk wykorzystujących wirtualizację. Wśród funkcji „standardowych” znajdziemy serwery SMB, FTP, wydruku, multimediów (DLNA i iTunes), poczty, WWW (z obsługą języka PHP i bazą MySQL) i wiele innych. Od kilku wydań DSM, dostępny jest też serwer LDAP, skaner antywirusowy czy serwer DHCP. Możliwe jest też wykorzystanie NAS-a jako stacji monitoringu (standardowo mamy licencję na podłączenie jednej kamery IP).
Jeśli mowa o wydajności, to DS412+ wypada bardzo dobrze. Transfery przez SMB, w obie strony, osiągały wartości powyżej 100 MB/s, przez jeden port LAN. Producent zapewnia, że wykorzystując agregację portów można uzyskać nawet dwa razy tyle. Wyraźnie niższe, ale także na wysokim poziomie, są prędkości przesyłania przez FTP. Biorąc pod uwagę możliwości i oferowaną funkcjonalność sprzętu, z pełnym przekonaniem polecamy to urządzenie do wykorzystania w firmie. Choć użytkownicy domowi również znaleźliby w jego funkcjach coś dla siebie, to niestety urządzenie jest zbyt drogie do takich zastosowań. Alternatywą dla DS412+ mogą być Thecus N4200Eco lub dwudyskowy Synology DS712+ z możliwością podłączenia macierzy rozszerzającej.
Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds412
Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…
Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…
Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…
Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…
Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…