Firma Synology Inc. została założona w 2000 roku, od tego czasu sukcesywnie poprawia jakość swoich produktów, oprogramowania oraz poziomu obsługi klienta, stając się nie tylko jednym z liderów rynku NAS, ale i wzorem, który konkurencja musi naśladować. Mimo, iż czasy największej świetności wydają się być już historią, gdyż liczba nowych patentów spadła do zera na przestrzeni ubiegłych dwóch lat, to nowe produkty stanowią kontynuację i rozwinięcie tak udanych modeli, że są po prostu skazane na sukces.
Szczególnie, gdy pod uwagę weźmie się oprogramowanie, które steruje pracą macierzy – DiskStation Manager. W tym artykule przyjrzymy się bliżej najnowszej konstrukcji, która jest najwyższym spośród dwu-dyskowych modeli w ofercie Synology. Urządzenie to jest dedykowane dla małych i średnich firm. Dysk sieciowy łączy w sobie szybki jednordzeniowy procesor Intel Atom D410( taktowany 1.66GHz, z HyperThreading) – z 1GB pamięci RAM DDR2, taktowanej efektywnie 800MHz.Przyjemnością jest obserwowanie, gdy dany producent, co kolejną generację poprawia swoje produkty. Opisywany wcześniej Synology DS-209+ II zdobył naszą najwyższą ocenę, jaką więc ocenę można wystawić urządzeniu wykonanemu lepiej, bardziej przemyślanemu, wydajniejszemu i z tym samym doskonałym (choć nawet jeszcze lepszym, bo zaktualizowanym) interfejsem użytkownika?
DS710+ to macierz niemal doskonała, o bardzo wielu możliwościach, które spotykane są w urządzenia o klasę wyższą, takich jak np. możliwość bezpośredniego podłączenia klawiatury i monitora w celu dokonania konfiguracji „on-site”, czy też wymiany dysków w trakcie pracy, czy obsługa funkcji WOL (Wake-On-LAN).
Podane powyżej cechy to tylko wierzchołek góry lodowej, którą są możliwości tego sprzętu. Dzięki zastosowaniu bardzo dobrego systemu zarządzającego pracą macierzy – DiskStation Manager – liczba funkcji urządzenia rośnie praktycznie nieograniczenie. DS710+ może być nie tylko bardzo funkcjonalną macierzą udostępniającą pliki, ale również pełnoprawnym serwerem sieciowym udostępniającym bezpieczne środowisko PHP (Apache 2, MySQL, PHP), obsługującym stronę firmową i w wygodny sposób zarządzającym kontami e-mail w firmie.
Takie możliwości jak streaming mediów, udostępnianie wygodnego interfejsu do przeglądania zdjęć, który obsługuje również pliki w formacie RAW, pobieranie danych z sieci MegaUpload czy RapidShare z kont premium, możliwość zdalnego (z poziomu Windows) dodawania plików do pobrania przez NAS, obsługa monitoringu wideo… Lista możliwości tego sprzętu jest olbrzymia, co doskonale poprawia elastyczność tego rozwiązania. Jeżeli np. w firmie nie jest wykorzystywany w chwili obecnej monitoring, funkcje te można wyłączyć, jednak gdy kiedyś przyjdzie potrzeba stałego nadzoru nad magazynem – Synology już będzie to potrafił. Do tego udostępni podgląd z kamer przez sieć, a gdyby to było mało – wyśle SMS lub e-mail pod wskazany adres, informujący o tym, że zarejestrowano ruch.
Całości obrazu dopełnia dopracowane oprogramowanie dla komputera z systemem Windows, które umożliwia wykonywanie kopii bezpieczeństwa wybranych danych, konfigurację i montowanie wybranych zasobów, czy wgrywanie zdjęć i filmów. Do tego możemy skorzystać z programu, który przesyła zadania pobierania do NASa, tak, że po wybraniu plików do ściągnięcia, stację roboczą można spokojnie wyłączyć, gdyż całe zadanie pobierania wykona macierz.
Dodatkowym atutem jest możliwość… instalacji systemu Microsoft Windows Server! Skoro urządzenie dysponuje kartą graficzną, wyposażone jest w porty USB do podłączenia klawiatury i myszy, a cała platforma to standardowy komputer x86, oparty o procesor Intel Atom, nic nie stoi na przeszkodzie, by z zaawansowanego serwera plików, zrobić pełnoprawny serwer.
Mimo iż taka platforma nie będzie demonem wydajności, to bezproblemowo poradzi sobie z ruchem generowanym przez kilkanaście podłączonych komputerów, a do tego zyskamy możliwość konfiguracji sieci w oparciu o domeny.
Przy instalacji systemu Windows warto rozkręcić macierz i usunąć moduł DOM (pamięć flash, podłączana przez wewnętrzne USB). W przeciwnym wypadku przy każdym kolejnym uruchomieniu serwera, zamiast systemu Windows będzie ładowany system operacyjny Linux z pamięci flash. Niestety nie ma możliwości zmiany kolejności uruchamianych dysków z poziomu BIOSu.
Tutaj znajdujemy jedyny minus tego urządzenia, brak możliwości wymiany pamięci RAM, która jest na stałe zintegrowana z płytą główną, przez co nie ma możliwości wymiany zainstalowanego modułu 1GB na SO-DIMM o pojemności 2GB, by system Windows Server działał sprawniej.
Wspomniana możliwość instalacji systemu Windows to tylko opcja i wskazówka, jak jeszcze można wykorzystać Synology DS710+, gdyż w większości przypadków i tak gros klientów zdecyduje się na pozostanie przy bardzo dopracowanym i funkcjonalnym oprogramowaniu dołączonym przez producenta.
Wymienianie plusów DS710+ można ciągnąć bardzo długo, jednak jedno jest pewne, w tej chwili, i przy tej cenie, jest to jedno z najlepszych urządzeń typu NAS. Potwierdzają to również nasze testy wydajności, gdzie DS710+ deklasuje konkurencję.
Zapraszamy do zapoznania się z całym testem serwera Synology DS710+.