Nowością w tym wydaniu urządzenia jest obsługa iSCSI, dzięki czemu macierz ta bardzo dobrze nadaje się do składowania maszyn wirtualnych VMware oraz innych systemów wirtualizacji.

Macierz ReadyNAS 3100 jest serwerem SuperMicro 1U wyposażonym w cztery dyski SATA. Występuje w dwóch wersjach – 8 TB oraz 4 TB. Chociaż można zrealizować taką macierz samemu przy pomocy systemu Linux lub FreeBSD i odpowiedniego oprogramowania, obsługa i instalacja nie będzie tak prosta jak przy tym gotowym urządzeniu.

Producent dostarcza system w stanie sformatowanym, przy wykorzystaniu własnościowego systemu plików X-RAID2. Pod względem pojemności, system ten jest podobny do RAID-5, ale umożliwia powiększanie woluminu bez wymiany dysków czy wykonywania kopii bezpieczeństwa. Z 8 TB surowej powierzchni udostępnia on 5,5 TB zasobów.

Początkowa konfiguracja oraz udostępnienie zasobów CIFS i NFS trwa mniej niż 5 minut, a późniejsze utworzenie 1 TB targetu iSCSI do połączenia z serwerem VMware zajęło zaledwie dwie minuty. Jest to bardzo dobre osiągnięcie.

Macierz dostarcza wielu opcji pochodzących ze znacznie większych systemów storage. Dwa interfejsy sieciowe obsługujące ramki jumbo można agregować, z urządzeniem mogą się połączyć serwery w mieszanym środowisku, dzięki wsparciu różnych protokołów: NFS, CIFS, Apple File Protocol, FTP, HTTP, SSL, rsync oraz iSCSI. Opracowano system kreatora wykonywania kopii bezpieczeństwa, połączenie do modułu zarządzania może być szyfrowane za pomocą SSL. Niestety nie można delegować uprawnień, gdyż istnieje tylko jedno konto administratora.

Aby połączyć urządzenie z zasilaczem awaryjnym, stosuje się NUT, narzędzie monitorowania UPS rozwijane w modelu open source. Jeśli zasilacz wymaga obsługi za pomocą apcupsd, trzeba doinstalować odpowiednie oprogramowanie ze strony producenta.

Współdzielenie plików przez NFS jest jednym z najważniejszych zadań urządzeń NAS. Scenariusz pomiaru wydajności zakładał sześć kroków – montowanie zasobu, utworzenie katalogu, zapis pliku o rozmiarze 10 kB utworzonego w tym katalogu, usunięcie pliku, usunięcie katalogu i odmontowanie zasobu. Czynności te wymagają 118 odwołań wysyłanych siecią i proces ten został odtworzony za pomocą narzędzi Mu Test Suite firmy Mu Dynamics, przy czym wykorzystywane były unikatowe numery portów, nazwy plików oraz inne atrybuty. Test ten miał za zadanie pokazać czas odpowiedzi w miarę wzrostu ilości równoczesnych sesji. Każda sesja obejmowała wszystkie 6 kroków i była powtarzana ciągle przez 5 minut.

ReadyNAS działa bardzo sprawnie do 128 równoczesnych użytkowników NFS, przy czym średni czas odpowiedzi pozostaje bardzo niski – poniżej 20 ms przy 16 sesjach i poniżej 200 ms przy 128 sesjach. Najwyższy czas odpowiedzi skalował się liniowo, w najgorszym przypadku osiągając mniej niż 200 ms na 32 sesje i mniej niż 500 ms na 128 sesji.

W miarę wzrostu obciążenia (256 i 512 sesji), pojawiały się błędy, niektóre sekwencje NFS nie były wykonywane do końca. Należy pamiętać, że 128 równoczesnych sesji to i tak jest bardzo dobre osiągnięcie i ReadyNAS 3100 z powodzeniem wypełni potrzeby wielu firm z sektora MSP, do którego jest dedykowany. Nawet w organizacjach o tysiącach użytkowników prawdopodobieństwo wystąpienia scenariusza równoczesnego wykorzystania NFS w sposób tak wyczerpujący, jak w teście, jest niskie.

Nowością w tym wydaniu urządzenia jest obsługa iSCSI, dzięki czemu macierz ta bardzo dobrze nadaje się do składowania maszyn wirtualnych VMware oraz innych systemów wirtualizacji. Urządzenie posiada certyfikację VMware, ponadto dobrze obsługuje vMotion przy przenoszeniu maszyn między hostami.

Najważniejsze pytanie związane z migracją do środowiska centralizowanego składowania danych dotyczy wydajności. Aby porównać wydajność lokalnego składowania danych z zasobem iSCSI, porównano osiągi wirtualnych maszyn systemów Windows Server 2008R2 oraz CentOS 5.5. Pomiary dokonywano najpierw w lokalnym składowaniu danych, a następnie przy użyciu ReadyNAS połączonego za pomocą iSCSI. Do pomiarów wykorzystano narzędzie IOzone, rozwijane w modelu open source.

Wyniki pomiarów udowodniły, że zastosowanie iSCSI i centralnego storage’u nie wprowadza żadnych ograniczeń transferu danych, wartości są niemal identyczne, zarówno dla Windows, jak i Linuksa. Wartości obciążenia I/O także przy lokalnych zasobach storage były stosunkowo niskie, nie przekraczając 2,5 GB/s. Ponieważ wartości te są zbliżone do osiągów iSCSI, można powiedzieć, że ReadyNAS nie jest wąskim gardłem I/O. Oznacza to, że nie ma obecnie powodów, dla których nie można wykorzystać takiej macierzy do obsługi wirtualizacji, zwłaszcza że obsługuje ona przenoszenie maszyn między hostami za pomocą vMotion. Zgodnie z oczekiwaniami, ponowny zapis lub odczyt jest szybszy w porównaniu do początkowego, gdyż system plików silnie korzysta z pamięci podręcznej.

Źródło: http://www.storagestandard.pl/artykuly/362856_0/Wydajna.macierz.ReadyNAS.3100.html

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP ogłasza długoterminowe wsparcie dla systemów operacyjnych QTS 5.2 i QuTS hero h5.2

Tajpej, Tajwan, listopada 14, 2024 – QNAP® Systems, Inc. potwierdził dziś swoje zaangażowanie w niezawodność produktów…

1 tydzień ago

QNAP wprowadza QVR Recording Vault Beta, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych nagrań z monitoringu

Tajpej, Tajwan, września 30, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 miesiące ago

QNAP prezentuje funkcję kopii zapasowej „Airgap+”

Tajpej, Tajwan, września 23, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący dostawca rozwiązań obliczeniowych, sieciowych i pamięci…

2 miesiące ago

QNAP oficjalnie prezentuje QTS 5.2 z Centrum Zabezpieczeń do monitorowania w czasie rzeczywistym aktywności na plikach

Tajwan, Tajpej, sierpnia 20, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) oficjalnie ogłosiła dziś wydanie systemu operacyjnego…

3 miesiące ago

QNAP QuTS hero h5.2 w wersji oficjalnej zwiększa wydajność, efektywność i bezpieczeństwo

Tajpej, Tajwan, sierpnia 19, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) ogłosiła dzisiaj oficjalną premierę QuTS…

3 miesiące ago

QNAP przedstawia QSW-M3224-24T – 24-portowy zarządzany przełącznik 10GbE L3 Lite, zapewniający wysoką dostępność

Tajwan, Tajpej, sierpnia 1, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

4 miesiące ago