W dzisiejszych czasach każdy z nas przechowuje na komputerach duże ilości danych od dokumentów i zestawień, przez zdjęcia oraz nagrania wideo, kończąc na projektach graficznych, czy kodach źródłowych. Nie musimy wspominać, jak cenne są te dane dla każdego z użytkowników, lecz niestety często zapominamy o tym, jak łatwo je utracić.
W tym miejscu z pomocą przychodzi nam Xopero dla QNAP, które postanowiliśmy dzisiaj przetestować. Xopero pozwala nam zamienić nasz dysk QNAP na prywatną chmurę do backupu danych.
Xopero, to oprogramowanie, które umożliwia nam tworzenie backupów danych lokalnych, lokalizacji sieciowych, baz danych, Hyper-V, MS Exchange i wielu innych. Wszystkie backupy podlegają szyfrowaniu algorytmem AES 256 jeszcze na komputerze użytkownika, dzięki czemu możemy być pewni o bezpieczeństwo naszych danych.
Twórcą Xopero jest nasz rodzimy producent rozwiązań do backupu Opero Sp. z o.o.. Na naszym rynku zaistnieli jako dostawca platformy do backupu danych online wraz z produktem Backup eXpert. Dostarczają oni rozwiązania do backupu dla firm z branży teleco – Orange oraz T-Mobile.
Lata pracy nad backupem w chmurze zaowocowały opracowaniem rozwiązania do backupu lokalnego. Dzięki temu, mimo iż Xopero jest nowym produktem na rynku, w rzeczywistości otrzymujemy produkt sprawdzony przez tysięcy użytkownik.
Czas przystąpić do testów rozwiązania Xopero dla QNAP. Wersję trial aplikacji pobraliśmy ze strony xopero, gdzie wystarczy jedynie wprowadzić adres email, aby pobrać paczkę gotową do instalacji na naszym QNAPie. Na stronie pobierania widnieje również informacja, że pobraną paczkę możemy zainstalować na urządzeniach QNAP NAS z procesorem x86 oraz systemem QTS 4.0 lub nowszym.
Mamy już pobraną paczkę, a nasz QNAP, który będzie wykorzystywany do testów (TS-251), spełnia wymagania instalacji Xopero. Niestety, Xopero dla QNAP nie jest dostępne do pobrania bezpośrednio przez App Center, zatem musimy skorzystać z ręcznej instalacji.
Cały proces instalacji zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Spodziewaliśmy się ręcznej konfiguracji parametrów połączenia, bazy danych, czy tym podobnych. Okazało się, że wystarczą zaledwie trzy kliknięcia by Xopero dla QNAP znalazło się na naszym QNAPie.
Po instalacji paczki wyświetlił się jedynie komunikat o zakończeniu procesu i nic więcej, co trochę może dezorientować użytkownika. Jednak po zamknięciu komunikatu i okna ręcznej instalacji, w App Center możemy zauważyć nową ikonę aplikacji Xopero.
Aplikację Xopero na naszym dysku QNAP możemy uruchomić przez kliknięcie przycisku Open obok jej ikony w App Center lub bezpośrednio z głównego menu.
Podczas pierwszego uruchomienia Xopero mamy jedynie możliwość pobrania aplikacji Centralne Zarządzanie, gdzie będziemy mogli skonfigurować Xopero.
Zgodnie ze ścieżką, którą zostaliśmy pokierowani, pobieramy i instalujemy wspomnianą aplikację naszym komputerze. Przy okazji wpadła nam w oko pewna niespójność, gdyż pobrana aplikacja nosi nazwę Management Center, a nie Centralne Zarządzanie, jak początkowo byliśmy informowani.
Po uruchomieniu aplikacji Management Center wyświetla się ekran logowania z wypełnionymi polami Użytkownik oraz Hasło. Automatycznie zostają również odnalezione wszystkie urządzenia QNAP, na których zostało zainstalowane Xopero dla QNAP.
Management Center wyświetla kreator pierwszego uruchomienia, gdzie dosłownie w trzech krokach możemy skonfigurować całe oprogramowanie do backupu danych.
W pierwszym kroku należy zdefiniować hasło dla administratora systemu, z którego będziemy korzystali podczas logowania do Management Center oraz Panelu kontrolnego.
Drugi krok kreatora polega na definicji magazynu danych, czyli miejsca na dysku QNAP, gdzie przechowywane będą pliki poddane backupowi. Niestety krok ten przysporzył nam trochę problemów, gdyż żadne z pól nie było objaśnione.
Zgodnie z zaleceniami wybraliśmy magazyn automatyczny, którego przestrzeń będzie się automatycznie dostosowywać do dostępnej przestrzeni na dysku QNAP. Utworzyliśmy także nowy folder współdzielony, czyli katalog na QNAPie, do którego będą zapisywane dane.
W dokumentacji znaleźliśmy także informację, że krok ten widoczny jest tylko dla osób, które zmieniły swoje hasło do urządzenia QNAP. Jeżeli hasło jest domyślnie, to Xopero automatycznie tworzy magazyn danych.
W trzecim kroku kreatora tworzymy pierwsze konto użytkownika. To właśnie z jego poziomu będą wykonywane backupy. Oprócz podania niezbędnych danych, do utworzenia konta, należy również wybrać jego typ pomiędzy Endpoint, a Server. Typ określa jakie zasoby mogą być poddawane backupowi przez dane konto, dodatkowo tylko licencja Server może być uruchamiana na komputerach z systemem Windows Server. Jest tutaj także możliwość wyboru klucza, wykorzystywanego do szyfrowania danych, pomiędzy domyślnym (automatycznym), a użytkownika.
Dobrnęliśmy do przedostatniego kroku kreatora, gdzie jesteśmy proszeni o pobranie aplikacji klienckiej i instalacje jej na swoim komputerze. Tak też czynimy, po zakończonej instalacji agenta Xopero wracamy do kreatora pierwszego uruchomienia w Management Center.
W ten oto sposób dotarliśmy do ostatniego kroku, gdzie możemy przypisać konkretne urządzenie do konta użytkownika. Wylistowani tutaj zostaną wszyscy utworzeni do tej pory użytkownicy, a także komputery, na których zainstalowana jest aplikacja kliencka.
Xopero dla QNAP zostało przez nas skonfigurowane i już jest gotowe do pracy. Kilka prostych kroków, gdzie praktycznie przez cały czas byliśmy prowadzeni za rękę sprawiają, że żaden użytkownik nie powinien mieć trudności z konfiguracją zaawansowanego środowiska do backupu danych.
Xopero dla QNAP składa się z kilku aplikacji instalowanych na serwerze oraz komputerach klienta. Bezpośrednio dla użytkownika zostały przygotowane trzy aplikacje: Management Center, aplikacja kliencka (agent) oraz panel kontrolny.
Producent podaje, że możliwe jest zarządzanie całym środowiskiem backupu zdalnie z dowolnego komputera w sieci, na którym zainstalowana jest aplikacja Management Center. Przed chwilą za jej pośrednictwem udało nam się skonfigurować Xopero dla QNAP, zatem zobaczmy jak w rzeczywistości wygląda centralne zarządzanie.
Po zalogowaniu się do Management Center zostaje wyświetlone okno z trzema przyciskami: Zarządzanie, Logi serwera oraz Magazyny.
Skupmy się na pierwszej z opcji, czyli zarządzaniu. Zostajemy przekierowani do zakładki Dashboard, która w chwili obecnej świeci nieco pustkami, lecz nie dziwi nas to, gdyż nie wykonaliśmy jeszcze przecież żadnego backupu.
Z lewej strony okna widoczne jest drzew zawierające konta użytkowników przypisane do poszczególnych grup. W naszym przypadku mamy jedną domyślną grupę (admin) oraz konto użytkownika, które utworzyliśmy za pośrednictwem kreatora. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy stworzyli więcej grup oraz użytkowników, tak by dostosować całe środowisko backupu do naszych potrzeb. Tworzenie kolejnych użytkowników wygląda tak samo, jak w kreatorze pierwszego uruchomienia.
Drugą zakładką jest lista urządzeń, która zawiera wszystkie urządzenia w danej grupie lub dla konkretnego użytkownika (zależnie, czy na drzewie zaznaczony jest użytkownik, czy grupa). Z tego widoku możemy wyświetlić listę projektów zapisanych na danym urządzeniu, a także utworzyć dla niego nowy projekt backupu, skonfigurować ustawienia urządzenia, czy też przywrócić pliki.
Wszystkie backupy organizowane są w projektu, każdy z nich zawiera informacje na temat danych, które mają zostać poddane backupowi, harmonogram, który określa częstotliwość automatycznego wykonywania projektu oraz dodatkowe opcje zawansowane.
Za pośrednictwem aplikacji Management Center możemy definiować projekty backupów dla dowolnych urządzeń i zdalnie wskazywać dane przeznaczone do backupu. Jeżeli na danym urządzeniu zostały już zdefiniowane projekty możemy w dowolnym momencie ręcznie uruchomić jego wykonywanie.
Producent pomyślał również o administratorach średnich i dużych firm, gdzie tworzenie projektu backupu dla każdej z maszyny osobno może okazać się uciążliwe i czasochłonne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w aplikacji Management Center znalazła się możliwość tworzenia szablonów projektów.
Szablony projektów, to po prostu zbiór projektów. W ramach jednego szablonu może zostać zdefiniowana dowolna liczba projektów, które następnie mogę w prosty sposób zostać przesłane na urządzenia z zainstalowaną aplikacją Xopero.
Z poziomu Management Center administrator systemu posiada również możliwość wglądu do logów poszczególnych użytkowników, dzięki czemu może on stale monitorować poprawność wykonywanych backupów.
Management Center jest doskonałym narzędziem dla administratora, które powinno znaleźć w każdym rozwiązaniu do backup. Za jego pośrednictwem, bez problemu, można zdalnie skonfigurować całe środowisko backupu, kontrolować poprawność realizowanych backupów, a także przywracać dane w dowolnym momencie, na dowolnej maszynie.
Kolejnym elementem Xopero dla QNAP, któremu się przyjrzymy jest aplikacja kliencka instalowana na komputerach, z których będą wykonywane backupy. Producent dostarcza nam ją w dwóch wersjach: bez interfejsu graficznego, która jest zarządzana jedynie z poziomu Management Center oraz aplikację z interfejsem graficznym, która również może być zdalnie zarządzana.
Zalogowaliśmy się do aplikacji klienckiej na konto użytkownika, które uprzednio utworzyliśmy przez Management Center. Naszym oczom ukazał się przejrzysty interfejs aplikacji. Zauważyliśmy również projekt, który wcześniej został zdefiniowany, gdy testowaliśmy zdalne zarządzanie.
W aplikacji klienckiej również możemy definiować projekty backupów, z tymi samymi ustawieniami, co w Management Center. Dodatkowo mamy możliwość przywrócenia wcześniej przesłanych danych na nasz komputer, a także przejrzenia dziennika zdarzeń zawierającego informacje na temat pracy Xopero na naszym komputerze i wykonanych przez aplikację operacji.
Dostrzegliśmy także dodatkową funkcję, do której nie mieliśmy dostępu z poziomu Management Center, jaką jest Aktówka. Umożliwia ona synchronizację danych między urządzeniami w ramach konta jednego użytkownika. Zainstalowaliśmy aplikację na jeszcze jednym komputerze, byśmy mogli dokładnie zaobserwować działanie Aktówki.
Wskazaliśmy katalog Aktówki, w którym już znajdowały się jakieś pliki, które zostały wykryte przez aplikację i przesłane automatycznie na naszego QNAPa. Następnie na drugim z komputerów, po wskazaniu pustego katalogu, pliki te zostały od razu na niego pobrane. Jeżeli, na którymkolwiek z urządzeń, wprowadziliśmy zmiany w katalogu Aktówki, aplikacja automatycznie je zauważała i przesyłała na serwer, a na drugim urządzeniu aplikacja automatycznie uaktualniała stan swojej Aktówki.
Aplikacja kliencka działa również jako usługa i to właśnie ona jest odpowiedzialna za szyfrowanie danych przed wysyłką, ich kompresję, a także bezpieczną transmisję. Wszystkie pliki, niezależnie czy przesyłane są jako backup, czy synchronizowane w ramach aktówki podlegają szyfrowaniu AES 256 jeszcze na komputerze użytkownika. W takiej samej formie są one przechowywane na dysku QNAP.
Skonfigurowaliśmy już całe środowisko backupu i jedyne co nam pozostało, to monitorowanie poprawności wykonywanych backupów, a także pracy Xopero dla QNAP. Do tego celu doskonale nadaje się panel kontrolny, który został zainstalowany na naszym QNAPie.
Jeżeli chcemy z niego korzystać, logujemy się przez przeglądarkę na nasz dysk QNAP, a następnie klikamy na ikonę Xopero. Poprzednim razem otrzymaliśmy informację o konieczności skonfigurowania platformy, teraz możemy się już bez problemów zalogować. Jeszcze przed zalogowaniem się do panelu mamy możliwość pobrania dowolnej aplikacji Xopero.
Po zalogowaniu się zostaje wyświetlony dashboard, gdzie wyświetlane są statystki backupu oraz informacje na temat wykorzystanej przestrzeni oraz urządzeń, na których aktualnie uruchomiona jest usługa Xopero.
Z poziomu panelu kontrolnego mamy dostęp do listy urządzeń, a także szczegółowych informacji na temat każdego z nich. Znajdziemy tutaj także logi użytkowników oraz centrum pobierania skąd można pobrać dowolne aplikacje Xopero, w tym aplikacje bez interfejsu graficznego.
Panel kontrolny umożliwia również odczyt informacji na temat aktualnej licencji, a także wprowadzenie klucza licencyjnego po jej zakupie.
Ostatnia z pozycji menu to Pomoc, gdzie jest możliwość pobrania dokumentów dotyczących Xopero, a także bezpośredniego kontaktu z producentem.
Pozostało nam jeszcze sprawdzić wydajność Xopero dla QNAP. W tym celu wykonamy kilka backupów, zmierzymy ich czas wykonania oraz stopień kompresji.
Zaczęliśmy od backupu bazy danych PostgreSQL, która na naszym dysku zajmuje około 2 GB. Już po 7 minutach baza danych była na naszym QNAPie, a zajmowała jednie 656 MB, czyli w tym przypadku stopień kompresji wynosi ≈ 3,122. Wszystkie backupy w Xopero są backupami przyrostowymi, zatem wysłaliśmy naszą bazę danych ponownie. Drugi backup trwał około 3 minut, a przesłanych zostało 52 MB danych.
Do drugiego testu wykorzystaliśmy katalog systemowy Windows oraz ProgramData. Łącznie dane przeznaczone do bakcupu zajmowały około 60 GB przestrzeni, a składały się z 150 000 plików. Czas, jaki potrzebowała aplikacja Xopero na wykonanie backupu to 5 godzin. Dane, po backupie, zajmowały na naszym dysku QNAP zaledwie 24,7 GB, co daje nam ponad dwukrotną kompresję.
Po aktualizacji systemu, dokonaliśmy jeszcze jednego backupu, aby sprawdzić jak zadziała mechanizm deduplikacji oraz czy backup rzeczywiście będzie różnicowy. Drugi backup zajmował zaledwie 150 MB, natomiast czas trwania to jedynie 12 min, co uważamy za bardzo dobry wynik. Jednakże należy pamiętać, że testy były wykonywane na bardzo wydajnym modelu TS-470 co na pewno miało wpływ na wydajność.
Poniżej zamieszczamy tabelę zestawiającą wyniki obu testów:
Nazwa backupu | Rozmiar danych na dysku komputera | Pierwszy backup | Drugi backup | Współczynnik kompresji i deduplikacji | ||
Czas trwania | Ilość przesłanych danych | Czas trwania | Ilość przesłanych danych | |||
Baza danych PostgreSQL | 2 GB (1 plik) | 6 minut | 656 MB | 3 min 20 s | 52 MB | 3,122 |
Windows oraz ProgramData | 60GB (150 000 plików) |
4 h | 24,7 GB | 12 min | 150 MB | 2,429 |
Xopero dla QNAP testowaliśmy przez długi czas, w pewnym momencie kompletnie o nim zapominając, a mimo to, wszystko działało bezproblemowo. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy dysków QNAP, którym zależy na bezpieczeństwie danych. Dzięki niewielkim nakładom finansowym, możemy bez problemu zamienić zwykły dysk NAS w prywatną chmurę do backupu. Xopero cały czas dba o bezpieczeństwo naszych danych, gdyż każdy przesyłany plik jest szyfrowany jeszcze na komputerze użytkownika. Dodatkowo kompresja i deduplikacja backupów, która pozwala znacząco oszczędzić przestrzeń na QNAPie. Xopero nie jest narzędziem do kopiowania plików z komputera na dysk NAS, to profesjonalne narzędzie do backupu danych, które oceniamy na ogromny plus! Jednocześnie zachęcamy wszystkich niezdecydowanych do samodzielnego przetestowania Xopero dla QNAP.
Jeżeli interesuje Cię jak odtworzyć kopię danych za darmo na serwerze QNAP przy pomocy darmowego oprogramowania od Veeam to zapraszamy do przeczytania tego: https://www.backupacademy.pl/kopia-zapasowa-przywracanie-po-awarii/
Zapraszamy do zestawienia newsów backup i storage z bieżącego tygodnia. https://blocksandfiles.com/2024/05/17/western-digital-6-tb-disk-drives/ INFO: Western Digital wprowadza…
Tajpej, Tajwan, maja 23, 2024 - QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…
Zapraszamy do zestawienia nowości backup i storage z 20. tygodnia roku: https://www.servethehome.com/nicgiga-s25-0402p-poe-2-5gbe-and-10gbe-switch-review/ INFO: Test przełącznika…
Zapraszamy do podsumowania najważniejszych newsów ze świata backup i storage z ostatnich 2 tygodni: https://blocksandfiles.com/2024/04/29/commvault-cloud-cleanroom/…
Tajwan, Tajpej, kwietnia 29, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) zaprezentowała dzisiaj QTS 5.2 w wersji beta,…
Tajwan, Tajpej, kwietnia 30, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) udostępniła dzisiaj Security Center z nową funkcją…
View Comments